Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest jednym z popularnych zabiegów poprawiających higienę i estetykę jamy ustnej. Zasadniczy cel zabiegu to pozbycie się płytki nazębnej, jaka odkłada się na powierzchni uzębienia. W pewnym stopniu piaskowanie pozwala też usunąć kamień nazębny oraz przebarwienia. Zabieg często jest traktowany jako przygotowania do późniejszego wybielania zębów.

Stomatolog wykonuje piaskowanie zębów przy użyciu specjalistycznej piaskarki stomatologicznej. Działanie urządzenia polega na kierowaniu na powierzchnię zębów silnego strumienia wody, w której zawarty jest wodorowęglan sodu i inne składniki czyszczące. Po zakończeniu tej części zabiegu odsysa się resztki drobinek czyszczących i przeprowadza fluoryzację.

Przed zabiegiem każdy pacjent jest informowany o zaleceniach, których powinien przestrzegać po piaskowaniu zębów przez co najmniej dwie doby. Utrzymanie długotrwałych efektów piaskowania wymaga powtarzania zabiegu. Częstotliwość wizyt w gabinecie zależy od podatności danego pacjenta na przebarwienia, jego trybu życia czy diety. Piaskowanie jest bezpieczne i bezbolesne, pozytywnie wpływa na zdrowie zębów i dziąseł, a także zapewnia piękniejszy uśmiech, a więc i lepsze samopoczucie każdego z nas.